Legenda głosi, że gdy Bóg dzielił ziemie między różne narody, Gruzini biesiadowali i nie stanęli w kolejce po część dla siebie. Gdy wszyscy dostali już swój kawałek, Bóg usłyszał wesołe śpiewy i zobaczył Gruzinów. Bogu zrobiło się żal tych wesołych ludzi, więc oddał im najpiękniejszy zakątek ziemi, który pierwotnie miał zostawić dla siebie.

Gruzja to wspaniałe miejsce, które warto odwiedzić. Przepiękne krajobrazy, dziewicza przyroda i czyste powietrze to nie jedyny cel wakacyjnych wypadów. Gruzja to również otwarci ludzie, dobre wino i pyszna kuchnia. Podróżowanie to nie tylko zwiedzanie zabytków, ale także poznawanie kultury przez odkrywanie smaków danego kraju. Przez kuchnie poznajemy historie, obyczaje ludzi, a najpiękniejsze jest biesiadowanie. Nie chodzi tylko o najedzenie się, ale o dzielenie się tym jedzeniem z rodziną i znajomymi przy wspólnym stole. Gruziński obiad składa się z wielu przystawek, starterów, dodatków, przekąsek, małych chlebków, placuszków, podpłomyków.

Tuż po wylądowaniu kiedy podchodzisz do kontroli paszportowej dostajesz małą buteleczkę czerwonego wina na przywitanie. Jest to bardzo miły gest dla przyjezdnych. Większa część osób wypija zawartość zaraz po kontroli, dzięki temu wprowadzają się w cudowny stan znieczulenia. Jeżeli przylatujesz na lotnisko w Kutaisi i masz dojechać autobusem do Tbilisi bagatela cztery godziny zaopatrz się w jeszcze jedną magiczną butelkę tego nieziemskiego trunku. Na pewno nie zaszkodzi. Przeżycia podczas jazdy bezcenne. Kraj ten jest pełen kontrastów. Podczas jazdy autobusem możesz spotkać toalety bez dostępu do bieżącej wody i ogrzewania, a dla przeciętnego Europejczyka korzystanie z niej może być wyzwaniem. Jeśli nie wyzwaniem to na pewno ciekawym doświadczeniem.

Kraj pełen kontrastów, winem płynący,  pięknych zabytków, dotknięty wojną natomiast pełen życzliwych i otwartych ludzi, pięknych krajobrazów, pysznego jedzenia – Gruzja.

Autor: Aleksandra Arasiewicz

Spostrzeżenia zebrane podczas wizyty studyjnej zorganizowanej w ramach projektu „One Step Ahead”
Partnerzy:
Visit organised by CaYNex
Our project partners: Fundacja Autokreacja INVENTO Youth Power MasterPeace Eastern Partnership and Central Asia Regional Hub

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *